BioITGenoSelect

je akronim multidisciplinarnog projekta pod nazivom
BIOINFORMATIČKI PRISTUP OPLEMENJIVANJU MLEČNIH GOVEDA PRIMENOM GENOMSKE SELEKCIJE
koji je finansiran kroz Fonda za nauku Republike Srbije kroz PROMIS program.

Identifikacioni broj: 6066512
Projekat je startovao  22. jula 2020. godine i traje do 21. jula 2022. godine.
Budžet projekta je: 169,769.96 €

U okviru projekta se planira sveobuhvatan program rada na više nivoa. Deo projekta se odnosi na razvoj statističke teorije i prikupljanje novih podataka i saznanja o osobinama i genima značajnim za ekonomičniju proizvodnju mleka. Drugi aspekt je izgradnja praktičnih i direktno primenljivih alata i modela koji će odgajivači i odgajivačke organizacije moći da implementiraju u selekcijske programe mlečnih goveda.

Glavni ciljevi predviđeni predlogom projekta su:

    1.  formiranje baze podataka o poreklu grla i proizvodnim rezultatima mlečnih goveda;
    2. genotipizacija životinja sa ciljem da se započne sa formiranjem referentne populacije mlečnih goveda u Srbiji;
    3. razvoj softverskih alata za olakšanu manipulaciju bazama podataka;
    4. razvoj odgovarajućih statističkih modela i izračunavanje genomskih oplemenjivačkih vrednosti i
    5. edukacija odgajivača i stručnjaka u odgajivačkim organizacijama za tumačenje različitih izvora informacija.

 

Podaci o poreklu i proizvodnim sposobnostima grla prikupiće se iz matične evidencije odgajivačkih organizacija koje vrše kontrolu produktivnosti mlečnih goveda, a genotipizacija grla će se sprovesti u akreditovanoj laboratoriji primenom odgovarajućih SNP čipova. Nakon genotipizacije uradiće se procena SNP efekata u referentnoj populaciji i predikcija genomskih oplemenjivačkih vrednosti kandidata za selekciju primenom različitih linearnih – BLUP i nelinearnih- Bejzijanovih modela.

Pored pomenutih metoda predikcije radiće se i na razvijanju softverskog alata na bazi mašinskog učenja, gde će se korišćena neuronska mreža obučavati sa prikupljenim podacima kako iz naše zemlje tako sa dostupnim podacima iz regiona. Oslanjajući se na nova znanja i tehnologije iz oblasti genetike i oplemenjivanja domaćih životinja, na dugoročnom planu, projekat bi značajno doprineo genetskom unapređenju mlečnih goveda ali i razvoju istraživačkih kapaciteta kroz primenu savremenih softvera i statističko-matematičkih metoda kao i korišćenja modela dobijenim veštačkim učenjem.

Stalna veza (link) ka ovom članku: https://bioitgenoselect.polj.uns.ac.rs/index.php/sr/bioitgenoselect-2/

Rad sa rezultatima projekta objavljen u časopisu „Animals“ (open access)

Ponosno objavljujemo da je rad članova projekta objavljen u časopisu „Animals“ sa otvorenim pristupom. Štrbac L, Pracner D, Šaran M, Janković D, Trivunović S, Ivković M, Tarjan L, Dedović N. Mathematical Modeling and Software Tools for Breeding Value Estimation Based on Phenotypic, Pedigree and Genomic Information of Holstein Friesian Cattle in Serbia. Animals. 2023; 13(4):597. …

Pročitajte više

Predstavljanje postera na EAAP 2022

Momčilo Šaran, član projekta, je u septembru bio učesnik na konferenciji: „73rd Annual Meeting of the European Federation of Animal Science (EAAP)“, koja se održavala u Portu, Portugalija. Na konferenciji je predstavljen rad pod naslovom: „Genetic polymorphism of milk proteins in Holstein cattle population from Serbia“, dok je u okviru poster sesije predstavljen pod nazivom: …

Pročitajte više

Obuka za korišćenje softvera u Sloveniji

U periodu od 13. do 17.07.2022. pojedini članovi projektnog tima bili su u Sloveniji na Biotehničkom fakultetu, Univerziteta u Ljubljani. Cilj putovanja je bio obuka za procene genomskih oplemenjivačkih vrednosti kod mlečnih goveda. U tu svrhu je prof. dr Klemen Potočnik sa svojim saradnicima pripremio predavanja na temu genomske selekcije u malim populacijama goveda i …

Pročitajte više

Obuka odgajivača i predstavnika odgajivačkih organizacija – Seminar odgajivačkih organizacija

Obuka odgajivača i predstavnika odgajivačkih organizacija je nastavljena na Seminaru odgajivačkih organizacija u stočarstvu AP Vojvodine koji je organizovao Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu kao glavna odgajivačka organizacija. Stručna predavanja seminara su organizovana u Vrnjačkoj banji u periodu od 29.05. do 01.06.2022. gde je rukovodilac projektnog tima doc. dr Ljuba štrbac održala predavanje na temu …

Pročitajte više