Projektni tim

Rukovodilac projekta:


Dr Ljuba Štrbac, docent
Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Glavna područja naučnog istraživanja dr Ljube Štrbac su kvantitativna genetika i biostatistika primenjena na odgoj životinja. Ima nekoliko godina iskustva u glavnoj odgajivačkoj organizaciji Vojvodine. Takođe je izvodila vežbe na nekoliko kurseva iz genetike i odgoja životinja za studente stočarske proizvodnje i veterinarske medicine na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Vešta je u korišćenju računarskih programa za kvantitativnu genetsku analizu u odgoju životinja. Završila je kurs primene osnovnih metoda molekularne genetike i više kurseva statističke obrade podataka. Razvila je organizacione sposobnosti.

Učesnici:


Msc. Inž. Momčilo Šaran, asistent – master
Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Msc. Inž. Momčilo Šaran trenutno radi kao asistent na kursevima genetike i odgoja životinja za studente stočarske proizvodnje i veterinarske genetike. Njegova glavna zanimanja su molekularna genetika. Ima dugogodišnje radno iskustvo u Glavnoj odgajivačkoj organizaciji koja je odgovorna za genetsko unapređenje stočarstva u AP Vojvodini. Njegov master rad bio je u oblasti molekularne genetike u stočarstvu, pod nazivom „Genetički polimorfizmi kapa kazeina u mlečnih goveda“. Završio je kurs primene osnovnih metoda molekularne genetike.

 


Dr Mirko Ivković, docent
Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Područje istraživanja dr Mirka Ivkovića je ishrana životinja, a najviše ishrana preživara. Trenutno je zaposlen kao docent na Katedri za stočarstvo Poljoprivrednog fakulteta. Obučen je za rad u softveru „Statistica“. Ima napredne veštine u korišćenju programa Excel za modeliranje i obradu podataka u odgoju životinja, kao i znanje o programiranju VBA.

 


Dr Nebojša Dedović, docent
Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Oblasti istraživanja dr Nebojše Dedovića su Matematika, Statistika, Primenjena matematika, Delimične diferencijalne jednačine. Obučen je za rad u sledećem softveru: Mathematica, Statistica, MatLab – analiza podataka. Njegove veštine su važne u ovom projektu za izbor, proračun i konstrukciju matematičkih modela.

 


Dr Doni Pracner, docent
Prirodno-matematički fakultet, University of Novi Sad

Područje istraživanja dr Doni Pracner su: računarske nauke, evolucija softvera, softverski inženjering, rudarenje podacima i mašinsko učenje. Ima iskustva sa izradom aplikacija koje obrađuju podatke o životinjama i njihovim odnosima, raščlanjivanjem i prilagođavanjem takvih podataka, upravljanjem bazama podataka i izradom veb lokacija. Zbog činjenice da genetska analiza rezultira velikom količinom podataka i da njima treba posebno rukovati za različite programe, njegove veštine će biti od velike vrednosti za uspešnu realizaciju projekta. Njegovi glavni zadaci biće stvaranje softverskih alata za rukovanje podacima i stvaranje veb stranice za javnu dostupnost ovih rezultata.

 


Dr. Laslo Tarjan, vanredni profesor
Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu

Područja istraživanja dr Lasla Tarjana su: Mehatronika, industrijska automatizacija, upravljanje kretanjem, senzorske mreže i automatska identifikacija. Ima iskustvo u softverskom prikupljanju podataka, obradi i analizi, dubokom učenju (predviđanja zasnovana na mašinskom učenju) i u predstavljanju rezultata u obliku prezentacija i veb lokacija. Njegove veštine će se primeniti u razvoju softverskih alata koji će rukovati podacima i alata za mašinsko učenje koji će procenjivati genetičku selekciju za odgoj. Takođe će biti uključen u širenju rezultata, posebno veb stranicu koja će sadržati sve javne podatke o projektu.

Stalna veza (link) ka ovom članku: https://bioitgenoselect.polj.uns.ac.rs/index.php/sr/projektni-tim/